פרק מיוחד על הרב מרדכי אליהו זצ"ל יום פטירתו – כה בסיון תש"ע

הרב מרדכי אליהו זצ"ל

פיוט לכבוד הצדיק מרן הראשון לציון הרב מרדכי צמח אליהו זצ''ל

במנגינת ''לכבוד הקדוש רבי יעקב אביחצירא ''.

אוֹדֶה לְךָ אָבִי אַל חַי

נָטַע בָּנוּ חָכַם מָרְדְּכַי

צַדִּיק יְסוֹד הָעוֹלָם

אַשְׁרֵי אִמּוֹ יוֹלַדְתּוֹ.

אַלְפָא בְּיתָא כִתְרּוהוּ. בְּכִתְרָא דְּרַב רַבָּנָן.

יָמָיו לילוֹתָיו תְּפִלּוֹת. זֶבַחִים מְנָּחוֹת וְעוֹלוֹת.

אוֹדֶה לְךָ וְגֵו'.

למדנוּתוֹ שְקִידתּוֹ. התמדתו ויגיעתו.

אָמַר לַחֲכָמָה אֲחוֹתִי אֶת. וַתְּהִי תּוֹרָתוֹ לוֹ לְבַּת.

אוֹדֶה לְךָ וְגֵו'.

נְקִי כַּפַּיִם וּבַּר לֵבָב. לֹא יָדַע צוּרַת כֶּסֶף וְזָהָב.

דַּיַינָא נָחִיתָ לְעֻמְקָא דְּדִינָא. רָזּין דְּרָזִין גִּלָּה וְאָהַב.

אוֹדֶה לְךָ וְגֵו'.

קִוָּה אַל הַשָּׂם וְקִוָּה. אָמַר לְכָל נִשְׁבַּר וְנִדְכָּא.

עְצוֹתָיו וּבִרְכוֹתָיו. סְגוּלוֹתיו הֵן הֵן עְדָיוֹ.

אוֹדֶה לְךָ וְגֵו'.

וְיֵלֵךְ הָאִישׁ הָלוֹךְ וְגָדֵל. בְּתוֹרַת חַכְמֵי יִשְׂרָאֵל.

חֲסִידוּתוֹ קְדוּשָׁתוֹ. בְּכָל מקוֹם הֲלָכָה כְּמוֹתוֹ.

אוֹדֶה לְךָ וְגֵו'.

הָאוֹתִיּוֹת הִנֵּה הִגִּידוּ. מִשֹּׁרֶשׁ נִשְׁמָתּ הַבֵּן אִישׁ חַי.

עֲלוּ מַנְצְפַּ''ךְ וְהֵעִידּוּ. קוֹל צוֹפַיִךְ נַשָּׂא חָכַם מָרְדְּכַי.

 

אוֹדֶה לְךָ אָבִי אַל חַי

נָטַע בָּנוּ חָכַם מָרְדְּכַי

צַדִּיק יְסוֹד הָעוֹלָם

אַשְׁרֵי אִמּוֹ יוֹלַדְתּוֹ.

 

נולד בעיר העתיקה בירושלים, לרב סלמאן אליהו ולמזל לבית צדקה, בת למשפחת רבנים מבגדאד. אביו עלה מבגדאד, לפי צוואת רבו הבן איש חי, והיה רב ומקובל. התייתם מאביו בגיל 11. אמו הייתה אחותו של הרב יהודה צדקה, ונכדת אחותו של הרב יוסף חיים (ה"בן איש חי")‏. את הכשרתו התורנית קיבל במספר ישיבות, בהן בישיבת פורת יוסף אצל הרב עזרא עטייה.

 

בראשית דרכו, ובדומה לאחיו, בחר בשם מרדכי בן אליהו.

במלחמת השחרור השתתף בקבוצת צעירים שסייעו לכוחות המגן של הרובע היהודי בהקמת ביצורים.

באפריל 1950 נמנה עם חברי "ברית הקנאים".‏ הייתה זו מחתרת שמטרתה הייתה כפיית חוקי הדת היהודית במדינת ישראל והקמת מדינת הלכה. אליהו, שכּונה "יאיר", עסק בקבלת חברים לקבוצה, בגיוס הון לפעולתה, באיתור מקומות מחבוא לנשק ובדיונים ביחס לפעולותיה. במאי 1951 נעצר עם עוד 40 מחברי הארגון. במשפטו זוכה מ-3 סעיפי אישום, בהם החזקת חשיש ונפצים, והודה ב-24 סעיפי אישום, בהם גרימת נזק לאטליז, הטפה להשמדת תיקי יוצאי צבא, החזקת מכשיר מסוכן, החזקת נשק, גרימת נזק למכוניות שנסעו בשבת ושליחת מכתב איום בחבלה לנהגי מוניות שייסעו בשבת.‏‏ הוא נדון לעשרה חודשי מאסר.‏‏ במשפטו אמר: "הרגשתי כי ליהודים יש הרגשת נחיתות הגורמת ליחס של זלזול אליהם מצד הזולת, דבר המשפיע גם על המנהיגות. בח' בניסן תש"י נפגשנו בפנימיית ישיבת 'פורת יוסף' שבירושלים, והחלטנו על ייסוד ארגון שמטרתו החדרת גאווה יהודית. … האמנתי כי באמצעות המחתרת נוכל להשליט חיי תורה במדינה".‏‏

לימים אמר:" אני מודה שהדרך שבה הלכתי בעבר אינה מתאימה לדורנו, לא שהתורה השתנתה חס-וחלילה אלא שהדרך להחדירה לעם השתנתה".

הרב אליהו שימש רבנים אחדים, ובהם רבי אברהם ישעיה קרליץ (ה"חזון איש") והרב יצחק ניסים, והיה מקורב לרב מרדכי שרעבי, לרב ישראל אבוחצירא (הבבא סאלי) ולאדמו"ר מחב"ד, רבי מנחם מנדל שניאורסון‏.

 הרב יצחק נסים הורה לרב אליהו לטפל בעניין העלאת עצמותיו של החיד"א ארצה, מהעיר ליבורנו שבאיטליה; ואכן, בכ' באייר ה'תש"ך (17 במאי 1960) הועלו עצמותיו של החיד"א להר המנוחות בירושלים.

 

כדיין וכרב ראשי לישראל

בראשית שנת ה'תש"ך (1960) קיבל כושר דיינות ממועצת הרבנות הראשית, ולאחר מכן התמנה לדיין בבית הדין הרבני בבאר שבע, והיה לדיין הצעיר ביותר בישראל באותה תקופה. אחרי כארבע שנים עבר לבית הדין בירושלים, ואחרי שלוש שנים נוספות (בשנת תש"ל) התמנה לדיין בבית הדין הרבני הגדול‏.

 בשנת 1983 נבחר לתפקיד הראשון לציון והרב הראשי לישראל במקומו של הרב עובדיה יוסף, כאשר קיבל 87 קולות וגבר על הרב אליהו בקשי דורון, שזכה ב-49 קולות.‏הרב אליהו כיהן כרב הראשי, יחד עם הרב אברהם אלקנה כהנא שפירא שהיה הרב הראשי האשכנזי, עד סיום כהונתם בשנת ה'תשנ"ג (1993).

 

לאחר סיום כהונתו כרב ראשי, נודע הרב אליהו כמנהיג הרוחני של חלק גדול מן הציבור הדתי לאומי יחד עם הרב אברהם אלקנה שפירא. רבים שיחרו לפתחו. עם זאת, חלק אחר מהציבור הדתי לאומי סבר שהנהגתו של הרב אליהו היא חרדית ולא ציונית. הרב אליהו היה ידוע כמקובל ונחשב ל'עושה נסים'. הוא קיבל קהל וחילק ברכות ועצות למבקשים.

 

השפעתו הרבה של הרב אליהו התגברה בתחילת המאה ה-21 בזכות הקמתם של עשרות רבות של גרעינים תורניים בכל רחבי ישראל – מערי פיתוח ועד לערי המרכז. הרב שימש כנשיא "קרן מורשת", רשת הגרעינים התורניים הגדולה ביותר בזמנה, שנסגרה ב-2005. ב"גרעינים" של קרן מורשת הוקמו בתי מדרש ("כוללים" או ישיבות גבוהות וישיבות הסדר), ועסקו גם בפעילות ציבורית. הגרעינים התורניים, תחת הסיסמה "להתנחל בתוך הלבבות", הפכו לתנועה בעלת השפעה רבה בציונות הדתית. הרב היה מפרסם מדי שבוע מאמר קצר בעלון פרשת השבוע של "תנועת מעייני הישועה", הפועלת להפצת יהדות והשקפת הדת היהודית בקרב הציבור החילוני.

הרב אליהו היה נשיא של הכולל "דרכי הוראה" בירושלים, שבראשות בנו הרב יוסף אליהו. כולל זה מכשיר אברכים לרבנות ודיינות ולהנהגת קהילות בארץ ובעולם. ברחבי העולם ישנם למעלה מ-60 שליחים של הרב במדינות שונות ועוד שליחים נוספים בארץ.

הרב אליהו היה מעביר שיעור שבועי בהלכה ואגדה בכל יום שני בערב בבית הכנסת שלו בשכונת קריית משה בירושלים. שיעורים אלו היו מועברים באמצעות לווין לאלפי אנשים מהארץ ומהעולם הצופים בהם. לאחר מכן היו השיעורים משוכתבים ומופצים בבתי כנסת רבים באלפי עותקים באמצעות עלון פרשת שבוע שנקרא "קול צופיך".

 הרב אליהו היה רבו של המרגל האמריקאי-ישראלי יונתן פולארד, השתתף במאבק לשחרורו, ואף ביקר אותו בכלאו שבארצות הברית עשר פעמים.

 

פטירתו וקבורתו

הרב אליהו נפטר בכ"ה בסיוון תש"ע, 7 ביוני 2010, לאחר תקופה של כשנתיים שבה חלה הידרדרות במצב בריאותו. מעל מאה אלף אנשים השתתפו בהלווייתו. הוא נטמן בהר המנוחות בירושלים בסמוך לרב החיד"א, שאת עצמותיו העלה לארץ חמישים שנה קודם לכן.

 המצבה שעל קברו נבנתה בעבודה עברית ב"חוות גבעות עולם" באיתמר. המצבה נבנתה מאבנים מארבע ערי הקודש וכן מקבר יוסף שבשכם. מאות מבוגרים ובני נוער הגיעו מהארץ ומחו"ל כדי לקחת חלק בהקמת המצבה.

 הוגה רעיון המצבה ויוצרה, אסף קדרון, אמר: "לא היה מתקבל על הדעת להקים לרב אליהו, אוהב הארץ, מצבה משיש איטלקי. לאורך כל חייו של הרב היה שזור קו תקיף ועקבי אשר ביטא את יחסו לקדושת ארץ ישראל. מקום הציון המשמש כמקום משכן נפשו של הרב יהיה מהיום מקום חיבור של כלל ישראל עם קדושת הרב וקדושת הארץ. המצבה המשדרת כולה הוד קדומים ויופי בראשיתי מאפשרת לבאים להתחבר ולחוש את שליחות חייו הגדולה של הרב אשר שימש כחוליה מרכזית בשרשרת מסירת התורה עתיקת היומין".

 

על מצבתו נחקק: "אהבת עולם נפשו בערה, מזבח תוקד סתר עליון סתרה. עוצם עיונו חוט השערה, לפני קודשו זרחה נהרה, מעפעפי שחר רוחו שוררה, יושב על מדין באמונה ויושרה. פסקיו קבע באהבת תורה, מאמר מרדכי דרכי טהרה. אשכולות מידותיו על תלמידיו השרה, ברגבי ארצינו דבק בגבורה. אומה שלמה באהבתו קשורה, טוהר עיניו אלה אזכרה. הרי בתורה עלה בסערה, בחיי עולם נפשו תהיה צרורה. נלב"ע כ"ה סיוון תש"ע".

 

קשה לכתוב באופן ממצה על כל תלמיד חכם, וקל וחומר על תלמיד חכם ענק כמרן הגאון הראשון לציון הרב מרדכי אליהו הריני כפרת משכבו. אי-אפשר לכתוב בצורה שתבטא את עוצם גדולתו אבל מחויבים אנו בכבודה של תורה כדברי הגמרא (מגילה ג') שכבוד התורה גדול יותר מלימוד תורה. לכן נזכיר נקודות אחדות שעלו במחשבה ראשונה.

יסוד גדלותו בתורה של הרב היה מתוך שקידתו והתמדתו הבלתי פוסקת שנמשכה גם בתקופות שהיה מוטל עליו עול הציבור. בעת שהיינו לומדים לפניו והיה נדרש להפסיק משום צרכי ציבור או פיקוח נפש, היה מבקשנו להמתין לו בחדרו, מזדרז לסיים את העניין שטיפל בו, היה חוזר ללימוד ומוסיף ואומר לנו שהעיקר הוא לימוד התורה. הרב היה בקי בכל חדרי התורה ממש, בנגלה ובנסתר. היו מופנות אליו שאלות בהלכה בכל תחומי התורה ולכולם היה משיב מתוך שֶׁכול התורה הייתה פרושה לפניו.

כל ימיו של הרב הייתה יראתו על פניו. כבר מגיל צעיר נהג הרב בטהרה ובפרישות, דקדק בכל פרט והיה מחמיר לעצמו בעניינים שונים כגון בזהירות במאכלים ועוד. היה משכים בכל יום ומתפלל  כוותיקין. תמיד נזהר והזהיר על עניינים של צניעות, הרחקה בין גברים לנשים וזהירות מופלגת מראיות אסורות.

היה מיוחד ומופלא במידת הענווה שבו. היה מקבל כל אדם בסבר פנים יפות, ולכל הפונים אליו, גדולים כקטנים, היה משיב במאור פנים. גם לבחורים צעירים וילדים היה מאיר פנים ומשיב בהרחבה ובנחת, אפילו אם לעתים לא ידעו לנהוג בו בכבוד הראוי. היה מכבד מאד תלמידי חכמים, גם צעירים וקטנים ממנו, היה מקפיד לקרוא להם "הרב", מושיבם לידו ונוהג בהם בכבוד רב.

אהבת ארץ ישראל בערה ברבנו. מיום שחרור חבלי ארץ ישראל וירושלים במלחמת ששת הימים, הרב היה מראשי העוזרים, המחזקים והמעודדים להתיישבות בחברון, ביהודה ושומרון, בחבל עזה וברמת הגולן. הרב היה מגיע ליישובים לחזק ולעודד, ואנשי היישובים היו פונים אליו לעצה ולהדרכה בכל עניין. הרב עמד על החומרה והסכנות שבהסכמים המדיניים לשלומה של ארץ ישראל ולשלומם של התושבים ונלחם בכל תוקף על שלמות אחיזתנו בארץ ישראל.

הרב עמד יחד עם הרב שפירא זצ"ל בחזית המאבק נגד גזירת הגירוש מחבל עזה בעצה ובמעשה, חיזק ועודד את רוח התושבים וכלל הציבור, יזם עצרות תפילה למען ארץ ישראל ועם ישראל והשתתף בהן ולעיתים היה מתענה באותם ימים. גם אחרי שלדאבון הלב יצאה הגזירה אל הפועל עמל הרב לסייע למגורשים וחיזק ועודד מתוך בטחון מוחלט שנשוב לשלוט ולשבת בכל ארץ ישראל.

כבר מצעירותו בתקופת העליות שלאחר קום המדינה פעל הרב בעצמו לקרב את ישראל לאביהם שבשמים, ללמד, להדריך ולהחזיר בתשובה. כששימש כדיין בבאר שבע היה עוסק בלימוד תורה והפצתה באזור הנגב, וגם אחר-כך כשכיהן כרב הראשי לישראל היה מכתת רגליו ונוסע למקומות מרוחקים בארץ במסירות נפש על מנת להרבות תורה, והיה קורא לרבנים בכל מקום לפעול בקרב הציבור לקרבם לתורה ולמצוות.

הרב, הריני כפרת משכבו, היה איש הלכה מובהק. הדגיש את חשיבות לימוד ההלכה והרבה ללמד הלכה. הרב, שהיה בקי בכל חדרי תורה, פסק הלכה ליחיד ולציבור בכל חלקי התורה. יש לציין את נושא טהרת המשפחה בו הרב היה חד בדרא. הרב ראה שההלכות בנושא זה אינן בהירות ואין הציבור יודע כיצד לנהוג, ומתוך כך הִרְבָּה בשיעורים בנושא, וכך נולד הספר "דרכי טהרה" שהיה פריצת דרך בתחומו, ספר מסודר של הלכות מעשיות בתחום חשוב וחמור זה.

הרב סיפר שכאשר הביא את ספרו לרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל (שהיה מהראשונים שעמדו על גדולתו של הרב עוד בצעירותו והיה ידיד אמת של הרב), שיבח הרב אויערבך את הספר בגלל חשיבותו ופסיקותיו.

אנו נדרשים להמשיך את דרכו של הרב. הרב לימד אותנו מסירות נפש על עם ישראל כולו ועל כל אחד ואחד מישראל, להגדיל תורה, להפיץ תורה ולקרב את ישראל לאביהם שבשמים, לחזק את אחיזתנו בארץ ישראל ולהעביר לדורות הבאים את מסורת הדור. יהי רצון שנזכה לעשות את המוטל עלינו, והקב"ה יראנו בביאת הגואל ובבנין אריאל.

 
 

ובפינת המולטימדיה

1.       הפעלה ודף לימוד על הרב מרדכי אליהו – http://www.google.co.il/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=1&ved=0CGwQFjAA&url=http%3A%2F%2Fhalachayomit.com%2Famielmoshe%2FMA%2520yomlimud%2520RME.doc&ei=Pn_RT7nWBM6L4gS8pLCCAw&usg=AFQjCNHMWAbvpctNUWhTsUmwOQK64ST-sg

2.       חיי אליהו – ערוץ מאיר – סרט על הרב מרדכי אליהו – http://www.meirtv.co.il/site/content_idx.asp?idx=6615

3.       בעקבות הרב אליהו – אורות – http://www.orot.tv/Article.aspx?ID=83

4.       תבטיח לי ילד – http://www.orot.tv/Article.aspx?ID=125

5.       אודי דוידי והרב דוד חטואל – http://www.orot.tv/Article.aspx?ID=25

6.       אודי דוידי ואסתר פולארד – http://www.orot.tv/Article.aspx?ID=103

7.       ראיון על הרב עם בניו הצדיקים – מעייני הישועה – http://www.myim.co.il/main.php?mod=newsOpen&articleID=786

8.       לראות ולדמוע: חייו של הרב מרדכי אליהו זצ"ל בוידאו מיוחד – http://www.kikarhashabat.co.il/%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%9E%D7%A8%D7%93%D7%9B%D7%99-%D7%90%D7%9C%D7%99%D7%94%D7%95-15.html

9.       הרב מרדכי אליהו ונתן זהבי במפגש מרתק – http://www.youtube.com/watch?v=lpCXZeyh4QI

10.   הרבי מליובאוויטש ביחידות עם הר' מרדכי אליהו – http://www.youtube.com/watch?v=eCVSl8_aw2k&feature=related

11.  שעון הגאולה – https://www.youtube.com/watch?v=DTQc4HCYv1I

12.  רבבות בהלוויה – http://www.youtube.com/watch?v=MhQ9oopWIwE

13.  סיפור פטירת הבבא סאלי – https://www.youtube.com/watch?v=UhQIrdOCA60

14.  מנפלאותיו – https://www.youtube.com/watch?v=we5yqzu6vlk

15.  הרב שמואל אליהו מספר על רחל אימנו ואביו – https://www.youtube.com/watch?v=RQPWnmqkx24

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *